Освіта України:
 
Бесплатные рефераты
 
Українська мова

 

 

 

 

 

 

     
 
удосконалення знань про складне речення і його типи (з використанням інформаційних технологій)
     

 

Предмети » Українська мова

Урок-проект
з української мови Тема:удосконалення знань про складне речення і його типи (з використанням інформаційних технологій)

Комунікативна тема:щастя людини
Мета:систематизувати й узагальнити знання учнів про складне речення; активізувати словесну творчість учнів засобами інтеграції різних видів діяльності;
стимулювати вміння учнів самостійно працювати над груповими проектами; розвивати зв`язне мовлення учнів,їхні мислення,фантазію;виховувати за допомогою слова почуття прекрасного,допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію,навчити бути щасливими.
Обладнання:комп`ютерна техніка,медіа проектор,електронні таблиці,схеми,фотографії та твори про щасливих людей, комп`ютерні презентації.

Як мало людині треба для щастя і як багато,щоб це зрозуміти
Народна мудрість

Хід уроку

І.Вступна частина
ТИ МОЄ ЗЕРНЯТКО - Ти моє зернятко
Колоскове, -
Мати сину
Стиха промовля.
- Щастя не шукай
Ти у підкови,
Щастя – це народ твій і земля!
Щастя – це любити
Батьківщину,
Буть їй сином
Відданим завжди,
Берегти її,
Мій любий сину,
З року в рік
Щоденно від біди.
Щастя людям
Легко не дається,
Щастя досягають
В боротьбі.
Діяти й дерзати,
Доки серце б’ється, -
Ось чого бажаю
Сину, я тобі.

Ця поезія належить українському поету Віктору Геращенку.Ви, одинадцятикласники, стоїте на порозі нелегкої життєвої дороги,яка несе в собі радощі і розчарування, любов і розлуки,здобутки і втрати.Але зараз у вас прекрасна пора-пора юності,першого захоплення життям,першого кохання,цвітіння душі-найкращий вік людини.

1.Оголошення теми та мети уроку.
Давайте на сьогоднішньому уроці поговоримо про щастя.Саме так,про людське щастя…Але говоритимемо виключно складними реченнями.Не думаю,щоб хтось із вас буде проти повторити таку важливу тему як складне речення,його типи,пунктуацію.Адже на зовнішньому незалежному оцінюванні вам без цих знань не обійтись.Не буде заперечень?
На сьогоднішній урок три творчі групи учнів готували свої міні-проекти,що протягом уроку будуть вам представлені.
А працювати на уроці будете теж у робочих групах.під кінець заняття ви самі оціните свою роботу та роботу однокласників за допомогою оцінювальних карток.
Лев Толстой говорив,що щаслива та людина,яка має в житті мету та мрію.Ми теж чітко знаємо мету нашого уроку.Сформулюйте її:
-повторити вивчений матеріал про складне речення;
-удосконалити вміння визначати складне речення й відрізняти його від простого;
-поспілкуватися на цікаву тему з однокласниками,поділитися своїми думками.

2.Емоційне налаштування на роботу.
Психологи довели.що гама кольорів,що оточує людину досить серйозно впливає на емоційний стан,настрій,характер.Недаремно кожен із нас має свій улюблений колір,а також намагається знайти найбільш для себе комфортний.
Виберіть із запропонованих кольорових смужок ту,яка вам зараз найприємніша.
Отже,жовтий колір навіює спокій,невимушеність,цікавість,радість,розвиває інтуїцію. Коричневий-впевненість,радість,мало романтичність,але практичність,інтелігентність.
Синій-скромність,меланхолійність,романтичність,пошук спокою,тиші,самотності. Зелений-спокій,врівноваженість,цікавість,життєлюбність,але не люблять ризикувати. Червоний-сміливі,запальні,вольові,товариські,холерики,але це може бути і сигнал про страх перед самотністю.Білий-критичні,акуратні,впевнені,обережні,але деколи вказує на нервове та емоційне виснаження.

ІІ.Актуалізація опорних знань.
Українська народна мудрість досить багато уваги приділяє проблемі людського щастя.Воно звучить провідним мотивом у казках,легендах,піснях,прислів`ях та приказка. Зокрема,щастя без розуму-торбина дірява.Аби щастя,а розум прибуде.Вчення в щасті украшає,а в нещасті утішає.
Давайте й ми скористаємося своїм розумом,знаннями,вміннями та пригадаємо:
-Що таке складне речення?
-У чому різниця сполучникового та безсполучникового зв`язку?
-Що спільного та відміного між складносурядним та складнопідрядним реченням?
-Які види підрядних частин ви знаєте?

ІІІ.Робота на уроці.

1. Для відчуття себе щасливою людиною потрібно багато різних факторів і кожному свої. Уже давно досліджено,що квіти є супутниками щасливих відчуттів.Їх аромат,колір,форма сприяють гарному настрою,радості.У народі багато легенд та повір`їв,пов`язаних із квітами.Наприклад,пошуки квітки щастя папороті,п`ятипелюсткової квіточки бузку, чотирилисткової конюшини.
Я вам теж пропоную «вправу-квітку».Замість її пелюсток-схеми складних речень.Створіть за ними свої власні,але не забувайте про тему спілкування-щастя.

А квіткова презентація та приємна музика,може,надихне вас на створення гарних речень.

2.Чи чули ви про «гормони щастя»?У нашому мозку виробляються ендорфіни,що полегшують проведення нервового імпульсу до центру задоволення.Це збудження надає нам почуття легкості,радості,бадьорості.
Допитливі учені зайнялися цим питанням ще в 70-і роки XXстоліття,намагаючись створити штучні аналоги ендорфінів- «гормонів щастя».Але всі винаходи виявилися невдалими,бо людський організм звикав до них швидше таких наркотиків як героїн та кокаїн.Людина ставала залежною від цих речовин і за їх відсутності була дратівлива,погіршувалося почуття,з`являвся потяг до алкоголю,наркотиків.Тому ці дослідження виявились досить небезпечними для людства.
Проте наука знає багато про більш нешкідливі способи «ощасливлення» людства.
Наприклад,підвищенню концентрації ендорфінів сприяє поїдання шоколаду.
Отож,і я вам хочу запропонувати «вправу-шоколад».Перед вами таблиця-символічна плитка шоколаду,де ви заповните пусті клітки,трансформуючи подані речення.
А група учнів-психологів знову підготували для вас гарний музичний супровід.

3.Ми на уроці багато говоримо про щастя,створюємо відповідні умови для спілкування.
А група учнів-статистів провели опитування старшокласників нашої школи «Що необхідне для щастя людини?»Результати дослідили.Зараз вас познайомлять із ними.
(діти провели анкетування старшокласників і представили результати у вигляді діаграм)

4.Українці говорять: «Не родись багатий та вродливий,а родись при долі та щасливий. Кому щастя,тому й доля».Багато поколінь людей замислювались над проблемою щастя і нещастя,долі та недолі.Письменники,художники,музиканти вдавалися до цієї теми у своїх творах: І.Франко «Украдене щастя», А.Малишко «Дума про щастя», Б.Лепкий «Цвіт щастя»,а що вже говорити про цілу «філософію щастя» Г.Сковороди.
От і група учнів теж спробували себе в ролі митців слова,підготувавши вашій увазі свої твори (учні читають свої власні твори).

5.Виведення формули щастя-класична філософська проблема.Складність її в тому,що щастя не має рамок,воно в русі,завжди нове,несподіване.
Формулу,рецепти щастя намагалися вивести давні вчені-науковці-Піфагор, Сократ, Авіцена,Діоген.Але все марно.Адже для кожної людини воно своє ,неповторне.
Давайте й ми спробуємо теж вивести свою формулу щастя.Цей результат відтворіть складним реченням,типу
Щастя-це…
Для мене щастя-це…
А ще група учнів-психологів підготували чергову презентацію «Щасливі люди»,яка вас обов`язково наштовхне на гарні думки.

IV.Підсумки уроку.

Безперечно,щастя-це стан душі.Лев Толстой зазначав,що щастя не в тому,щоб завжди робити те,що хочеш,а в тому,щоб хотіти того,що робиш.
Бути щасливим-це бути самим собою.Я надіюсь,що саме такими ви й були сьогодні на уроці.
Отже,я хотіла б почути,чи справдилися ваші сподівання від уроку.

V.Домашнє завдання.
Твір-мініатюра типу роздуму «Моє розуміння щастя» на основі власно створеного речення про щастя.

VI.Оцінювання
Оцінювання проводиться на карточках оцінювання.

Класи: 11 клас
Предмети: Українська мова
Освіта в Україні:
     


 
     
Вища школа
 
Професійна освіта
Труд деньги собирает, а вейпер их по ветру пускает. (Copyright VAPE Украина)
 
Українська література
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Завдання для ДПА | ЗНО 2011 | Підсумкові контрольні роботи 2011!