Освіта України:
 
Бесплатные рефераты
 
Українська мова

 

 

 

 

 

 

     
 
Інтимна лірика Ліни Костенко
     

 

Предмети » Українська література

Урок-знайомство з інтимною лірикою Ліни Костенко
«Тихе сяйво над моєю долею» Урок української літератури в 11 класі
Учитель Ладижинської СЗШ№2
Осьмирко О.В.

І.Тема,мета,мотивація.

Цей світлий сон – пішов без вороття.
Це тихе сяйво над моєю долею-
Воно лишилось на усе життя…
Л.Костенко

Почуття любові,можливо,як жодне інше,прагне висловлення.Ось чому саме воно дає поштовх до творчості,самовираження.
Скільки вже створено пісень,написано творів про кохання!Здається,усі нюанси любовних почуттів уже зафіксовані в поетичному слові.
Але в поезії Ліни Костенко ми відкриємо нові,неповторні грані цієї теми.
Нині ви молоді люди на порозі нового етапу життя.До когось у сердечко вже постукало кохання,чиєсь ще у дорозі,але обов`язково воно досягне вас.Нехай ваше кохання буде щирим,очікуваним та вічним.
Отож,сьогодні на уроці,звертаючись до перлин інтимної лірики Ліни Костенко, нагадаємо ідейно-художній аналіз поетичного твору,художні засоби творення ліричних образів,адже незабаром ви будете здавати ЗНО.Але ,насамперед,я хотіла б,щоб ви прислухалися до власного серця,створили в класі атмосферу довіри,тепла,затишку. Адже всі ми,рано, чи пізно,переживаємо це прекрасне почуття,і потрібно бути готовим,щоб не втратити,не прогавити свого кохання,зберегти його,або ж,навпаки,не згоріти в ньому.

ІІ.Рефлексія.

Ліна Костенко народилася навесні,чудової пори,коли природа починає новий виток життя.Ця пора асоціюється з новими емоціями,коханням,квітами.Так,саме з квітами… Поява перших весняних квітів:підсніжників,пролісків,тюльпанів,-свідчать про початок відліку нового етапу життя. Психологи довели,що за допомогою квітів можна багато чого сказати про настрій,характер людини. Я пропоную невеликий тест-настрій до уроку.
Проведення тесту. Діти вибирають для себе одну із запропонованих квіток і слухають результати.
Троянда. Це улюблені квіти творчих натур;сильні,вольові люди,що заради кохання готові на будь-які вчинки.Невпевнені в собі люди недолюблюють троянди.
Айстри. Їх любять люди,що обожнюють свою роботу,мають цікаві хобі;досить часто схильні до песимізму,меланхолії,паніки.У коханні дуже віддані.
Гвоздики. Улюблені квіти життєлюбів,реалістів.Ці люди завжди йдуть у ногу з часом,люблять бути в центрі уваги;може,трохи далекі від романтизму,але постійні в своїх почуттях.
Нарциси. Подобаються людям,що готові принести себе в жертву заради коханої людини.Дуже турботливі,віддані,часто живуть інтересами близьких.
Ромашка. Люди з тендітною,роматичною душею;досить часто з неврівноваженою психікою,настроєм;вірять у прикмети,і це частенько збурює їх почуття.
Бузок. Пристрасні,життєрадісні люди,що постійно шукають задоволень та розваг.Завжди бажані в компаніях.Але не постійні як у настроях,так і в почуттях.

ІІІ.Робоча частина уроку.

На сьогоднішньому уроці ви почуєте багато поезії,пісень про кохання,познайомитеся з шедеврами вітчизняних та зарубіжних художників,а також презентуємо ваш міні-проект «Поезія Ліни Костенко у моєму житті».
Отож, розпочнемо.

Серед імен сучасних українських літераторів ім`я Ліни Костенко сприймається по-особливому.Її життя стало синонімом унікальної творчої біографії,прикладом боротьби з тоталітарною системою,вивищенням над сірістю,примітивністю,пристосуванством.
Опитування:
-Які найвідоміші збірки?
-Яка доля окремих збірок?Що вам відомо?
-Які основні жанри творів?
-Основні мотиви поезії?
-Які нагороди,відзнаки має Ліна Костенко?
-Над чим зараз працює?

Як уже сьогодні зазначалося,що весна-це пора відродження,початок нового витка життя, молодості,кохання.
У світових шедеврах мистецтва весну зображали молодою,гарною дівчиною,готовою покохати.Ось уже пів тисячоліття вражає красою картина відомого італійського художника Сандро Боттічеллі «Весна».(див.додатки)
На картині ви бачите молоду дівчину вашого віку,яка несе в собі нове життя,надію,і,звичайно,кохання.
Ви прочитали досить багато поезій Ліни Костенко.Чи можете віднайти серед них асоціативний аналог цій картині?
Так,це поезія «Світлий сонет».
-Читання сонета
-Що називається сонетом?
-Для чого в поезії використане обрамлення?
-Чого боїться героїня?
-Як ставиться поетеса до дівчини?Чи дорікає хлопцю?
-Чому вірш,маючи сумний зміст,є оптимістичним?
-Сонет побудований на парадоксі.Пощастило дівчині-вона несе нерозділене кохання.Це, по суті,драма душі.То в чому щастя?

Проблема нерозділеного кохання була озвучена в багатьох творах українських письменників,шедеврах музики,живопису.Нагадайте,у яких саме творах звучав цей мотив?
Тема кохання невичерпна,бо незглибимим є духовний світ людини.Лірична героїня Ліни Костенко-не емансипатка ХХІ ст.,вона нече з минулого,для неї любов-це явище духовно піднесене,що ще раз підтверджує святість цього почуття.
Вершинним гімном справжній силі кохання є поезія «Моя любове!Я перед тобою…»
-Читання поезії.
-Які настрої переважають?
-Чого боїться героїня?
-Про що думали,коли слухали поезію?Які картини уявляли?
-Якими засобами поетеса досягла глибини змісту?
Щоб краще зрозуміти зміст,вдамося до добре вам відомого прийому «подвійних нотаток» у зошиті (зліва-рядки поезії,що вразили,а справа-ваші думки).А допоможе вам у роботі пісня Таісії Повалій «Сіла птаха..» та слайди репродукцій картин відомих українських художників. (див.додатки)

ІV.Презентація проекту.

Так,сила справжньої любові освячує душу назавжди,і глибоке почуття кохання відлунює не в одній поезії Ліни Костенко.Це велика мудрість життя,цілісна історія кохання.
Настав час презентувати ваш міні-проект «Поезія Ліни Костенко у моєму житті».Ви,познайомившись із багатогранністю поезії Ліни Костенко,вибрали для себе ті рядки,що могли б стати вашим життєвим кредо.І,звичайно, вивчили напам`ять зразок інтимної лірики поетеси,що найбільше вразив вашу душу. (див.додатки)

V.Підсумки уроку.

І як підсумок уроку я вам пропоную своєрідну вправу «Серце».Прослухавши так багато поезій про кохання, спробуйте узагальнити: які образи,символи цього прекрасного почуття у Ліни Костенко.Зобразити все це ви можете на серцях,у яких одна половина-це сумні сторони,а друга-усе те світле,що несе людям це прекрасне почуття.Діти на паперових заготовках синім маркером вписують:сльози,печаль,розлука,..,а червоним- радість,зустрічі,діти,…Уся ця робота проходить під супровід пісні Наталії Могилевської «А вона..» та підготовлене слайд-шоу. (див.додатки)

VІ.Домашнє завдання.

Автор: 

Учитель Ладижинської СЗШ№2
Осьмирко О.В.

Класи: 11 клас
Предмети: Українська література
Освіта в Україні:
     


 
     
Вища школа
 
Професійна освіта
Труд деньги собирает, а вейпер их по ветру пускает. (Copyright VAPE Украина)
 
Українська література
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Завдання для ДПА | ЗНО 2011 | Підсумкові контрольні роботи 2011!