Освіта України:
 
Бесплатные рефераты
 
Українська мова

 

 

 

 

 

 

     
 
Архітектурні пам’ятки України. Година класного керівника
     

 

Предмети » Виховна робота

Година класного керівника
Тема. Архітектурні пам’ятки України

Мета: познайомити учнів з найвідомішими архітектурними пам’ятками України, коротко розповісти їх історію, вчити помічати особливості цих споруд, порівнювати їх; розвивати вміння визначати засоби, за допомогою яких відтворюють світ майстри різних видів мистецтва; розвивати допитливість, творче, асоціативне мислення, вміння висловлювати і обґрунтовувати власну думку; виховувати естетичний смак, інтерес до мистецтва.
Обладнання: фотографії архітектурних пам’яток Коломиї, області, загальнодержавного значення
Форма проведення: урок-подорож

Хід уроку

І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми
Яке б місто ми не відвідали, найперше, що привертає увагу і що найдовше залишається в пам’яті - архітектура. Що означає це слово? Які ще види мистецтва ви знаєте? За допомогою чого створюють архітектурні споруди?
- А чи є у вашому селі якісь особливі будівлі, які є його окрасою? (церква)
- Що ви знаєте про її історію? (випереджуюче завдання)
Справді, у кожному селі церква – найкрасивіша споруда, вона вища від усіх інших будівель, здавна її старались будувати в центральній частині села, а якщо це було можливо – то на найвищому місці села.
Ми сьогодні познайомимось з найвизначнішими архітектурними пам’ятками України, а розпочнемо нашу мандрівку з Коломиї.
ІІІ. Основна частина уроку
1. Про найкращі будівлі нашого районного центру ми говорили на уроці 1 вересня. Давайте пригадаємо їх, закінчивши речення: ( пишуть лише відповідь
Єдиний у світі музей незвичайної форми – (музей «Писанка»)
Будинок, де проживав Андрій Чайковський – (Музей Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського)
Споруда, на якій зараз встановлена меморіальна дошка пам’яті Івана Франка – (ратуша)
Одна з найстаріших духовних пам’яток нашого краю, датована 1587 роком – (Благовіщенська церква)
2. В нашій області багато надзвичайно красивих і цінних пам’яток архітектури. З деякими ви самі знайомились. Щоб розгадати назву наступної пам’ятки, про яку ми поговоримо, розгадайте код:
Зашифр. МАНЯВА

Скит Манявський - православний монастир, заснований Йовом Княгиницьким у 1606 р. біля с. Манява (Богородчанський район Івано-Франківська область).
З 1621 р. монастир був обнесений кам'яним муром з 3 оборонними вежами, за якими ховалися жителі навколишніх сіл під час нападів турків і татар. З 1628 Скитові підпорядковувалось 556 інших монастирів, пізніше був закритий
- Що ви пам’ятаєте про цей монастир?
1980 року відкрито історико-архітектурний музей.
1998 року було відкрито Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир.
Майдан монастиря має підземні склепінчасті пивниці, справжні лабіринти з потаємними виходами в гори, сполучними переходами між будівлями.
Споруди, що колись були зведені для оборони, і нині зберігають романтичний і трохи сумний дух давнини.
- Які асоціації викликає у вас слово «замок»? Напишіть асоціативний ланцюжок
Коли ми говоримо про замки, то уявляємо або казку, або історичний чи фантастичний фільм. А насправді такі споруди є і в нашій області, чимало їх і в сусідніх. Понад 3000 оборонних споруд нараховувалось на Україні колись. 116 твердинь - або лише їх руїн - збереглося до нашого часу. Більша їх частина – на західній Україні.
Одна з найдавніших пам’яток нашої області - Пнівський замок. Осторонь від міста Надвірна самотньо стоїть сіра споруда — найпам'ятніша з усіх міських, завдяки якій, власне, і виникло саме поселення, яке і започаткувало Надвірну. Спорудження замку сягає в сиву давнину, він свідок багатьох подій історії. Рід угорського походження Куропатвів звів замок, котрий відомий як Пнівський (його будували селяни з давнього села Пнів). У XVI ст. замок уже стояв (вперше згадується в 1482 році). Колись тут проходив торговий шлях на Закарпаття й Угорщину, біля замку створили митницю. Потім тут стали селитись люди. Так на цьому місці виникло місто Надвірна.
Продовжимо ми нашу подорож за межами нашої області. Проїхавши Дністер, заїжджаємо в село з дуже давньою і складною історією: вже у ІХ сторіччі про місто на південно-західному Поділлі згадують давні літописи, називаючи його "Червоний Город", згадують і існуючий там замок
- Може, ви здогадались, адже більшість з вас були у цьому місці .
Так, це Червоноградський замок на Тернопільщині. Ще до татаро-монгольської навали 1240 року за нього билися та сперечалися князі Київської Русі. Згодом він належав князям литовським, польським, українським –власники змінювались часто і багато змінювали тут. Найбільшої шкоди завдала війна – і лишилась руїна, яку можна побачити і зараз.
Міцні і давні пам’ятки зберігає Хмельниччина. Найбільша і найвідоміша –фортеця у Кам'янці-Подільському. Першопочатки кам'янецької фортеці датовано 11—12 століттями (в обережніших версіях — кінцем 12 століття), хоча спочатку її датували 14 ст. Його постійно добудовували і перебудовували (від 11 століття до початку 19 століття). Але, якщо говорити про час, коли замок набув вигляду, близького до звичного нам нині, то це середина 16 століття.
Наступна наша зупинка - Хотинська фортеця на Чернівеччині. Це міцна оборонна споруда 13 — 18 столітть, Одне з семи чудес України. Зведена для оборони поселення Хотин, до її розбудови докладали руку король Данило Галицький і його син Лев, молдовський воєвода Стефан, деякий час була у володінні турків , потім поляків. Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико-архітектурний заповідник. Тут полюбляють проводити свята козацької звитяги та знімати фільми. Стіни твердині над Дністром можна побачити у багатьох кінострічках: «Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Три мушкетери», «Чорна стріла», «Стріли Робін Гуда», «Тарас Бульба» та ін.
А зараз ми змінимо напрямок подорожі. Щоб дізнатись назву області, якою ми помандруємо, розгадайте код

/ЛЬВІВСЬКА/
Унів - село Перемишлянського району Львівської області.
В Уневі з 14 століття діяв монастир Успення Богородиці з оборонними мурами.
В 1648-1770 рр. при лаврі діяла Унівська друкарня, де було надруковано ряд відомих стародруків. Тут працювали українські друкарі , а книжки прикрашали гравюрами .
За весь час в унівській друкарні видано близько 60 книг.
Львівщина надзвичайно багата памятками архітектури. Це Олеський, Жовківський, Золочівський, Підгорецький , Свірзький та інші замки – надзвичайно гарні і з дуже цікавою історією. Для ближчого знайомства нам буде потрібна окрема подорож, а ми з вами зараз вирушимо безпосередньо до Львова – перлини західної України, міста з особливою атмосферою давнини і витонченої культури. Зупинимось на центральній площі перед Львівським оперним театром. Є лише дві такі будівлі в Україні – і Львові і Одесі.
Будівництво театру розпочалось у червні в 1897 році за проектом архітектора Зигмунта Горголевського — автора багатьох монументальних споруд в Польщі і Німеччині.
Відкрився театр для глядача 4 жовтня 1900 р. прем'єрою лірико-драматичної опери «Янек» В. Желенського — про життя карпатських верховинців.

Архикатедральний собор Святого Юра у Львові —головна святиня українських греко-католиків.
Розгляньте фото. Це стиль бароко. Послухайте запис музики у цьому стилі.
Що ви можете про нього сказати?
Одна з найкрасивіших пам’яток архітектурного мистецтва - палац Потоцьких, будівництво якого розпочалось у 1880 році. Це також бароко.
- Які риси стилю помітні?
Але це ще не всі сюрпризи давнього міста.
Є тут місце, де знаходяться пам’ятки дерев’яної архітектури з цілої України. Це Шевченківський гай, відкритий 1971 року. Експозиція музею налічує 124 пам’ятки архітектури, котрі об’єднані в 54 садиби. Найстаріший експонат — селянська хата 1749 року. Територія музею має площу 60 га.
Остання наша «станція» , звичайно ж, столиця. Ми почнемо мандрівку цим містом так, як починали її за часів Київської Русі – зайдемо через Золоті ворота.
Золоті ворота у Києві – пам’ятка 12 сторіччя. Колись, ця споруда вражала своєю величчю та неприступністю: поверх великої бойової башти була розташована церква Благовіщення – це було досить символічно як для християнського міста, тому що ці ворота були на той час головним в’їздом до Києва. Золоті ворота було збудовано у 1164 році, після того, як було закінчене зведення захисних валів Нового міста.
- ЯК ВИ ЇХ УЯВЛЯЄТЕ? (тоді демонструю фото)
- Є легенда, що апостол Андрій Первозваний побував на Київських горах і прорік, що тут постане величне місто з величними святинями
Ці слова неодмінно згадуються, коли спостерігаєш ще одне з 7 чудес України – Києво-Печерську Свято-Успенську Лавру. Перші ченці, які заселили нинішню Лавру, селилися в печерах – звідти й пішла назва монастиря. Лавра – це почесне звання, яке присуджується лише великим та впливовим монастирям. Почавши своє існування з перших печер, які було викопано у 11 сторіччі, впродовж 9 віків Києво-Печерська Лавра перетворилася в величний комплекс церков та монастирів, які справляють неабияке враження не лише на віруючих людей, але й на звичайних туристів.

Зараз перемістимось до центру міста.
Собор Святої Софії був закладений Ярославом Мудрим в 11 сторіччі (1037) . Протягом свого існування, Софіївський собор зазнав кілька руйнівних нападів та розгарбувань. Був розграбований монголами, татарами. Відбудований у 17 столітт. Збереглись деякі мозаїки, найвідоміша - Оранта
Тут перебуває різьблений саркофаг з останками Ярослава Мудрого, похованого в 1054 році. Тут же спочиває син Ярослава Мудрого Всеволод, сини Всеволода Ростислав Всеволодович і Володимир Мономах.
Наша подорож підходить до завершення, тож мусимо поспішати. Однак є у столиці ще одне місце, яке не можемо не відвідати. Це маленька церква, що губиться серед величних споруд. А відома вона тим, що саме тут під час перепоховання стояла труна з тілом славетного поета Т.Шевченка 6-8 травня 1861 року, по дорозі до останнього місця спочинку в Каневі.
Це церква Різдва Христового, яку кияни називають «Шевченківською»
Підсумок
Ми відвідали багато споруд – справжніх шедеврів архітектурного мистецтва. Яка з них вам найбільше запам’яталась?

Кросворд
1. Село, де колись знаходився центральний монастир на західній Україні
2. Львівський театр, архітектор якого – автор багатьох споруд у Європі Зигмунта Горголевського
3. Фортеця, що біла у володінні турків, молдаван, поляків
4. Село, що дало назву замку у Надвірні
5. Як називались ворота при в’їзді до древнього Києва?
6. Назва поселення, що було на території Ниркова
7. Одна з найвизначніших пам’яток Коломиї
8. Прізвище власників палацу у Львові
9. Село у Львівській області, де у 17-18 ст. було розвинено друкарство
10. Стиль, для якого характерні прикраси, оздоблення ліпкою, скульптурою
11. Собор у Львові у цьому стилі

Автор: 

Інна Куреляк

Класи: Середня школа
Предмети: Виховна робота
Освіта в Україні:
     


 
     
Вища школа
 
Професійна освіта
Труд деньги собирает, а вейпер их по ветру пускает. (Copyright VAPE Украина)
 
Українська література
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Завдання для ДПА | ЗНО 2011 | Підсумкові контрольні роботи 2011!